TECHNOLOGIA

Samoloty

Vulcan Air P68 Obeserver 2 to górnopłat wyposażony w dwa silniki Lycoming. Wyróżnia go wykonany ze szkła akrylowego przezroczysty dziób, dający pilotom doskonałą widoczność podczas nalotów fotogrametrycznych. Tak jak pozostałe samoloty będące w flocie MGGP Aero, model ten wyposażony jest w fabrycznie zamontowany luk fotogrametryczny. Samolot jest sześciomiejscowy, posiada instalację do prowadzenia pomiarów atmosferycznych. Sporą ciekawostką jest dostosowanie jednostki do prowadzenia operacji związanych z rozpylaniem jodku srebra.
Cessna T206H NAV III jest jednosilnikowym, sześciomiejscowym, całkowicie metalowym samolotem ze stałym podwoziem i nowoczesnym wyposażeniem radiowo - nawigacyjnym. W miejscu klasycznych przyrządów pilotażowo - nawigacyjnych zastosowano system oparty na dwóch dużych, kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Tablica przyrządów jest bardzo podobna do rozwiązań stosowanych we współczesnych samolotach komunikacyjnych. Połączenie cyfrowego systemu wskazań ze znakomitym, cyfrowym autopilotem typu KAP140 pozwala realizować operacyjny lot FOTO z pełnym użyciem autopilota realizującego bezbłędnie i bardzo dokładnie polecenia pilota zmiany kursu z dokładnością do jednego stopnia. Bezpieczeństwo załogi wspomagane jest przez system poduszek powietrznych oraz radioboję ratunkową.
Cessna 402 to samolot dyspozycyjny jednego z najbardziej znanych na świecie producentów. Dwa silniki tłokowe z turbodoładowaniem, o mocy 300 KM każdy umożliwiają osiągnięcie pułapu (wysokości lotu) prawie 8000 metrów. Moc silników jest wystarczająca do kontynuowania lotu nawet w wypadku awarii jednego z nich. Urządzenia radionawigacyjne na pokładzie samolotu spełniają wszystkie międzynarodowe standardy; samolot może wykonywać loty bez widoczności ziemi, wyłącznie na podstawie wskazań przyrządów pokładowych. Dodatkowe zbiorniki paliwa umożliwiają nieprzerwany lot samolotu przez sześć godzin i zwiększają zasięg samolotu do ponad 2000 km. Prędkość przelotowa to prawie 300 km/h. Samolot został zmodyfikowany dla potrzeb montażu kamery fotogrametrycznej.
Samolot Piper Navajo to jedna z najbardziej udanych konstrukcji w tej klasie samolotów. Dwa silniki tłokowe z turbodoładowaniem, o mocy 310 KM każdy pozwalają na bezpieczny lot nawet w wypadku awarii jednego z nich oraz na osiągnięcie pułapu 7000 metrów (loty powyżej 3000 m możliwe są dzięki zamontowanej w samolocie instalacji tlenowej). Samolot jest dopuszczony również do lotów według wskazań przyrządów - jego urządzenia radionawigacyjne pozwalają na wykonywanie lotów bez widoczności ziemi. Zasięg tego samolotu wynosi 1800 km, a maksymalna prędkość przelotowa 348 km/h. Modyfikacje samolotu pozwalają na zamontowanie każdej z posiadanych przez nas kamer fotogrametrycznych.

Sensory

UltraCam Eagle - rewolucyjna, wielkoformatowa kamera fotogrametryczna o rozdzielczości 260 Mpx (największy dostępny na rynku format zdjęcia - 20010 x 13080 pikseli). Niewątpliwą zaletą UltraCam Eagle jest mały rozmiar piksela matrycy 5.2 µm, umożliwiający wykonanie wysokorozdzielczych zdjęć (do 3cm) z rozsądnego pułapu lotu. Technologia wykonywania zdjęć kamerą UltraCAM Eagle zasadniczo różni się od technologii kamer DMC. W tym przypadku finalne zdjęcie powstaje jako złożenie 9 obrazów panchromatycznych oraz obrazów barwnych pochodzących z poszczególnych kanałów R, G, B oraz IR (w zależności od kompozycji).
DMC II230 - to jedna z najnowszych kamer amerykańskiej firmy Intergraph. Jej konstrukcja bazuje na zaprezentowanym dwa lata temu rozwiązaniu RMK D – systemie czterech średnioformatowych głowic wielospektralnych (R, G, B, NIR). DMC II230 wyposażona jest w matrycę 230 MPx, która z pułapu 2464m metrów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości do 15 cm. Wszystkie nowe kamery Intergraph’a wyposażone są w udoskonalone soczewki firmy Carl Zeiss, które w porównaniu do starszych modeli oferują jeszcze lepszą jakość zdjęć
DMC (Digital Mapping Camera System) - Cyfrowa kamera najnowszej generacji umożliwiająca całkowitą rezygnację z tradycyjnej formy wykonywania zdjęć związanej z obróbką fotochemiczną i skanowaniem. Osiem niezależnych obiektywów pozwala pozyskać w czasie jednego nalotu zdjęcia panchromatyczne dużej rozdzielczości (piksel terenowy < 5cm), zdjęcia barwne (RGB) oraz zdjęcia w podczerwieni (infrared). Zgromadzone zdjęcia pozwalają w procesie post-processingu otrzymać wiele kompozycji barwnych o pożądanej rozdzielczości. System wyposażony jest w łoże stabilizowane żyroskopowo pozwalające zredukować wpływ wychylenia samolotu na pionowość wykonywanych zdjęć, natomiast wpływ ruchu postępowego, korygowany jest poprzez cyfrowy system FMC (Forward Motion Compensation). Dodatkowo, kamera podłączona jest do odbiornika Ashtech Z-Xtreme, który rejestruje pozycje każdego zdjęcia. Kompletny system (kamera plus stacje robocze) pozwala radykalnie skrócić czas potrzebny na pozyskanie danych.
Dwa Systemy LiteMapper 6800i - składające się z czterech zasadniczych komponentów: najnowszego skanera Riegl LMS-Q680i, pracującego w oparciu o pomiar fali ciągłej z nowatorską funkcją Multi-Time-Around umożliwiającą pozyskiwanie danych z wyższego pułapu lotu (w zależności od skanowanej powierzchni do 3000m AGL), nowej generacji systemu GPS/INS (seria IMU-IIe) oraz kamery cyfrowej Hasselblad 39 Mpix lub 50 Mpix. Oba skanery laserowe mają możliwość wykonywania pomiarów z prędkością do 266 tys. punktów i do 200 linii na sekundę przy dokładności nawet 20mm. MGGP Aero pierwszą firmą w Europie, która zakupiła model LMS-Q680i. Wyróżnia się bardzo wysoką częstotliwością wysyłania impulsów 400kHz.
Zestaw kamer ukośnych - składający się z średnioformatowych, cyfrowych kamer firmy Hasselblad 39 Mpix lub 50 Mpix. Kamery zamontowane są pod kątem 45 stopni i zintegrowane są ze skanerem LiteMapper 6800i, umożliwiając jednoczesną rejestrację przez wszystkie sensory. Każde ze zdjęć posiada precyzyjnie wyznaczoną georeferencję, umożliwiającą lokalizację pojedynczych zdjęć czy też opracowanie ortofotomapy ukośnej. Ze względu na ograniczenia minimalnej wysokości lotu maksymalna rozdzielczość kamer wynosi 5cm
Platforma Heli POD montowana na śmigłowiec obejmuje zestaw elektroniki pomiarowej w skład której wchodzą skaner elektrooptyczny Riegl 680i – 400kHz, kamera pionowa DigiCAM o ogniskowej 50mm oraz zestaw dwóch kamer ukośnych DigiCAM o ogniskowych 100mm. Cały zestaw zintegrowany jest z systemem inercyjnym AEROcontrol (GPS/INS). Synchroniczna praca urządzeń jak również nawigacja śmigłowca nadzorowana jest poprzez system CCNS4. Wykorzystanie śmigłowca jako statku powietrznego jest rozszerzeniem oferty firmy MGGP Aero dla potrzeb realizacji projektów nietypowych, gdy wymagana jest niska prędkość przelotowa i niski pułap lotu, nie osiągalne dla samolotu. Dotychczas platforma Heli POD doskonale sprawdziła się w projektach dedykowanych branży energetycznej.
Leica DMC III wielkoformatowa kamera fotogrametryczna typu kadrowego o matrycy blisko 400Mpix przy szerokości 25 tys. pikseli. Dzięki m.in. tym parametrom jest to najwydajniejsze tego typu urządzenie na rynku. Cechuje ją wysoka rozpiętość tonalna i eliminacja szumów. Jest to trzecia, najnowsza edycja cyfrowych kamer, wcześniej oferowanych przez Intergraph Z/I Imaging, a teraz z logo Leica Geosystems (grupa Hexagon). Urządzenie to wyróżnia m.in. o 25% lepsza wydajność niż inne systemy tego typu obecnie dostępne na rynku.

KIM JESTEŚMY

SZYBKI KONTAKT

mapka

MGGP Aero Sp. z o.o
ul. Kaczkowskiego 6,
33 - 100 Tarnów
tel. +48 14 631 80 00
kontakt@mggpaero.com

Strona główna Oferta Branże Firma Aktualności Galeria Mapa strony Kontakt