PROJEKT W TRAKCIE
REALIZACJI (2023-2029)
Teledetekcja receptą na skuteczną adaptację miast do skutków zmiany klimatu
Ambicją projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu” (LIFECOOLCITY) jest wsparcie zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w 10 000 miast Unii Europejskiej, poprzez wdrożenie innowacyjnych systemów wykorzystujących GIS (systemy informacji geograficznej) i teledetekcję (zdjęcia satelitarne i lotnicze). Celem działań jest wzmocnienie zdolności adaptacyjnych miast do skutków antropogenicznej zmiany klimatu, a tym samym zbliżenie ich do wzorca inteligentnych miast przyszłości.
W efekcie zarządcy i mieszkańcy miast otrzymają do dyspozycji cztery produkty informacyjne, zgrupowane w dwa systemy informatyczne. Pomogą one zidentyfikować największe potrzeby adaptacyjne zamieszkiwanych przez nich obszarów zurbanizowanych, stworzyć strategię zarządzania BZI w celu minimalizacji ryzyk klimatycznych i monitorować skuteczność jej wdrażania.
System EUROPE na podstawie danych satelitarnych będzie identyfikować obszary nasilenia wyzwań środowiskowych w miastach Europy i obejmie dwa produkty:
bezpłatny raport publikowany cyklicznie od 2025 roku do końca trwania projektu oraz po jego zakończeniu, który będzie zawierać ocenę stanu BZI w co najmniej 10 000 miast Unii Europejskiej. Dostarczy wiedzy o trendach zmian stanu BZI w miastach, pozwalając na porównanie skali występujących w nich problemów i potrzeb adaptacyjnych.
płatny raport zawierający bardziej szczegółowe informacje o zróżnicowaniu skali problemu na obszarze konkretnego miasta. Jego zamówienie będzie możliwe już od 2025 roku. Opracowanie będzie zawierało mapy ilustrujące przestrzenną zmienność problemów środowiskowych w mieście oraz wskaże obszary o ich największym nasileniu. Zamawiany cyklicznie, dostarczy wiedzy o zmianie zasięgu i nasilenia problemów środowiskowych w obrębie miasta.
System CITY będzie działał w oparciu o informacje pozyskane z pułapu lotniczego i stanie się narzędziem do wspierania decyzji o wdrażaniu konkretnych rozwiązań NBS (ang. nature-based solutions, rozwiązania oparte na naturze) w skali danego miasta. W ramach systemu CITY będzie możliwe zamówienie dwóch odpłatnych produktów:
raport ten pozwoli wskazać w przestrzeni miasta kluczowe obszary interwencji BZI i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania oparte na naturze. Audyt stanu BZI wskaże również obszary cenne przyrodniczo, które należy chronić ze względu na ich korzystne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu.
raport ten da możliwość oceny stanu wdrożonych rozwiązań BZI i efektywności ich działań.
Pierwszym miastem, dla którego – na bazie produktów projektu – zostanie stworzona koncepcja przebudowy BZI (błękitno-zielonej infrastruktury), jest Wrocław. Dzięki pozyskanym danym lotniczym oraz opracowanym teledetekcyjnym produktom informacyjnym, przeprowadzona zostanie w pierwszej kolejności identyfikacja potrzeb miasta. Na tej podstawie wdrożone zostaną działania obejmujące przebudowę BZI, zmiany sposobu utrzymania obszarów zielonych czy ochronę miejsc szczególnie cennych pod kątem adaptacji miasta do zmian klimatu a następnie oceniona zostanie skuteczność przeprowadzonych zmian.
W trakcie trwania projektu zostanie utworzona platforma informacyjno-edukacyjna „Life in Cool City”, umożliwiająca bezpośredni dostęp do opracowywanych produktów informacyjnych. Będzie ona stanowić bazę wiedzy na temat zagadnień związanych z wykorzystywaniem teledetekcji w adaptacji miast do zmian klimatu.
Maria Niedzielko
organizacja, administracja i kwestie formalne
mniedzielko@mggpaero.com
Dominik Kopeć
merytoryka
dkopec@mggpaero.com
Łukasz Sławik
biznes
lslawik@mggpaero.com
31 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie inicjujące projekt LIFECOOLCITY - wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu.
Była to pierwsza okazja, żeby wszyscy partnerzy – zarówno z Polski, jak i Niemiec – mogli spotkać się na żywo i porozmawiać o czekających ich wyzwaniach, zaplanować realizację poszczególnych działań oraz lepiej się poznać. W warsztatowej atmosferze uczestnicy omówili między innymi szczegółowy plan pracy na nadchodzące miesiące, poznali wytyczne dotyczące raportowania efektów swoich działań i zdecydowali, jak będzie wyglądała identyfikacja wizualna projektu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów:
Z początkiem roku wystartował projekt LIFECOOLCITY - Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu. Celem działań jest wzmocnienie zdolności adaptacyjnych miast do skutków antropogenicznej zmiany klimatu, a tym samym zbliżenie ich do wzorca inteligentnych miast przyszłości.
Działania konsorcjum skupiać się będą na wsparciu zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w 10 000 miast Unii Europejskiej oraz na wdrażaniu innowacyjnych systemów wykorzystujących GIS (systemy informacji geograficznej) i teledetekcję (dane satelitarne i lotnicze).
Pierwszym miastem, dla którego – na bazie produktów projektu – zostanie stworzona koncepcja przebudowy BZI (błękitno-zielonej infrastruktury), jest Wrocław.
W projekt zaangażowanych jest siedem organizacji:
Działania projektowe zaplanowano na lata 2023–2029.